Pohanková snídaně

Pohanková snídaně na soustředění SCM

Říká se, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Aby byl den úspěšný a plný energie, je potřeba jej zahájit zdravou, výživnou a chutnou snídaní. V dnešním díle si proto představíme velmi jednoduchou snídani, kterou lze nachystat nejen v pohodlí domova. Od doby, co jsem se stal trenérem a šéfkuchařem Sportovního centra mládeže (SCM) Hanácké oblasti, ji s oblibou připravuji také na soustředěních pro své svěřence.

Na soustředěních často nejsou ideální podmínky na vaření. K nasycení velkého množství krků tak musí stačit doslova polní podmínky. K přípravě pohankové snídaně naštěstí nepotřebujeme žádné složité náčiní – postačí nám pouze velká nádoba (hrnec) a lžíce nebo vařečka na míchání. Zároveň vždycky doporučuji, aby si každý účastník vzal svou misku a lžíci.

Na snídani pro 20 jedlíků budeme potřebovat následující ingredience:

  • bio loupaná pohanka (1,5 kg v suchém stavu)
  • slunečnicová semínka (300 g)
  • sušený strouhaný kokos (200 g)
  • rozinky (100 g)
  • jablka (10)
  • banány (4)

001

S chystáním snídaně začneme už předchozí den večer, kdy si namočíme pohanku. V poslední době jsem si velmi oblíbil světlou pohanku od Pro Bio, která je chutnější než běžná tmavá pohanka a díky šetrnějšímu mechanickému loupání obsahuje také daleko víc zdraví prospěšných látek. Pohanku od Pro Bia namočíme v poměru 2 díly pohanky a 1 díl vody. Pokud použijeme klasickou hnědou pohankou, zpravidla budeme potřebovat více vody (pohanka a voda přibližně v poměru 50:50). Pohanku necháme namáčet několik hodin, nejlépe přes noc.

004

Pokud zbyla ráno v hrnci s pohankou voda, slijeme ji. Pohanku záměrně nevařím – nejen kvůli jednoduchosti, ale především kvůli tomu, aby zůstaly zachovány všechny zdraví prospěšné látky, které by se jinak vařením zničily. Přidáme slunečnicová semínka, sušený kokos, rozinky a promícháme. Nyní přichází na řadu čerstvé ovoce nakrájené na malé kousky. Aby nebyla pohanková směs suchá, vyplatí se přidat ovoce opravdu hodně. Na krájení je proto ideální sehnat nějaké dobrovolníky – vždycky se najde někdo, kdo na soustředěních zlobí 🙂

011

A jak to po takové snídani běhá? To uvidíte hned na prvních důležitých závodech! 🙂

Posted in snídaně and tagged , , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *