Dal

[Total: 1    Average: 5/5]

V minulém díle jsme se vypravili až do daleké Malajsie a připravili si placky Chapati z celozrnné mouky. Samotné jsou výborné, ale dokonalé symfonie chutí dosáhneme teprve jejich spojením s tradičním dalem (pro pořádek, běžně se setkáváme také s pojmenováním dál, daal nebo dahl). V Malajsii proto zůstáváme, a jelikož okna právě bičují kapky monzunového deště, nastala ideální chvíle si tuto dobrotu uvařit.

Základní surovinou pro přípravu dalu jsou luštěniny, nejčastěji se používá červená čočka. Její výhodou oproti jiným luštěninám je poměrně rychlá a lehká stravitelnost a zároveň i snadná příprava. Červenou čočku totiž před vařením nemusíme namáčet. Dále v dalu nemůže chybět spousta zeleniny a koření, které mu dodá typickou lehce pálivou chuť s vůni jihovýchodní Asie. Výborně se mi osvědčila například směs koření fish curry masala (obecně platí, že fish curry se používá na zeleninu a ryby, chicken curry na maso).

Seznam ingrediencí:

Červenou čočku Bioharmonie důkladně propláchneme a necháme vařit ve vodě 15 minut. Mezitím si očistíme a nakrájíme zeleninu. Ve velké pánvi na mírném plamenu orestujeme na drobno nakrájené chilli papričky a česnek. Nyní na pánev přidáváme jednotlivé suroviny, přičemž je důležité nespěchat a dát jim trochu času, aby se spojily jejich chutě.  V prvním kroku to bude nakrájená cibule, která nám doplní pálivou trojku.

Dal

Po chvíli přidáme na kolečka nakrájenou mrkev a petržel, podlijeme vodou a vaříme. Nyní přichází na řadu uvařená čočka. Poté přidáme rajčata, citronovou šťávu a okořeníme. Necháme ještě 30 minut vařit na velmi mírném plamenu. Pokud dal příliš zhoustne, doplníme troškou vody.

Dal a placky Chapati

Hotový dal podáváme s plackami Chapati. Abychom dosáhli autentického zážitku ze stravování, pokrm rozhodně nejíme příborem, ale rukama!

Dal

Posted in hlavní jídla and tagged , , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *